Taniec czy fitness?

Wybór taniec czy fitness wydaje się trudny. W rzeczywistości jednak wystarczy zdefiniować swoje cele i odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań.

Ruch jest konieczny

Utrzymanie szczupłej sylwetki nie jest łatwe, jednak zimą, zwłaszcza po świętach, okazuje się że jest to zadanie, które często nas przerasta. Oczywiście w tym czasie trzeba szczególnie uważać na to co jemy, ponieważ z jednej strony organizm potrzebuje więcej energii, by ogrzać ciało w zimne dni, z drugiej jednak nie możemy dopuścić do tego, by te dodatkowe kalorie przekształciły się w trudną do usunięcia tkankę tłuszczową. Do tego właśnie potrzebujemy ruchu.

Współcześnie mamy do wyboru bardzo różne rodzaje aktywności fizycznej. Jednak od lat nie zmieniają się dwa najpopularniejsze – fitness i taniec. Cieszą się one niemal równym zainteresowaniem, dlatego w niemal każdej grupie znajdziemy osobę, która poleci nam jeden z tych rodzajów aktywności, a także kogoś, kto wskaże na ten drugi.
Pierwsze pytanie, jakie musimy sobie zadać, powinno brzmieć: czy musimy wybierać: taniec czy fitness? Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, możemy przecież uczęszczać na zajęcia z tańca, bez konieczności rezygnowania z zajęć w klubie fitness. Oczywiście mogą wystąpić ważne przeszkody, takie jak brak czasu czy kwestie finansowe. Jeśli więc musimy wybrać, warto przyjrzeć się bliżej zarówno fitnessowi, jak i zajęciom z tańca.

Fitness

Fitness jest zdrowy

Fitness z powodzeniem zastąpił popularną przed laty gimnastykę. Ogólna dostępność wszelkiego rodzaju klubów fitness i siłowni sprawia, że o wiele mniej popularne stały się różnego rodzaju zajęcia gimnastyczne. Nowoczesny sprzęt pozwala optymalnie wykorzystać możliwości naszego organizmu w walce o zdrowe ciało i wysportowaną sylwetkę.
Ogromną zaletą ćwiczenia w klubie jest dostęp do wykwalifikowanej kadry trenerskiej, która jest w stanie nie tylko nauczyć nas jak poprawnie wykonywać niektóre ćwiczenia, ale również wskazać nam jakiego rodzaju aktywności potrzebujemy, by osiągnąć zamierzony efekt. To bardzo cenne, ponieważ instruktorzy i trenerzy nie tylko nauczą nas ćwiczyć efektywnie, ale zadbają też o to, żebyśmy nie zrobili sobie krzywdy podczas wzmożonego wysiłku.
Fitness to doskonały rodzaj aktywności dla wszystkich, którzy lubią wyzwania. Pod czujnym okiem trenera można ustalić sobie taki program ćwiczeń, żeby co jakiś czas podnosić sobie poprzeczkę i czuć satysfakcję z pokonywania własnych ograniczeń.

Taniec daje radość

Co do tego że regularnie ćwiczony taniec poprawia sylwetkę, nikt nie ma na pewno wątpliwości. Ogromną zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej jest fakt, że muzyka doskonale stymuluje nas do wysiłku i sprawia, że uwalniają się endorfiny, które sprawiają, że mimo zmęczenia czujemy się lekko i rześko.
Taniec daje o wiele więcej radości, niż zwykłe ćwiczenia fitness. Trzeba jednak przyznać, że mamy przy nim mniejszą kontrolę nad kształtowaniem sylwetki, ponieważ nie da się dobrać ćwiczeń tanecznych aż tak precyzyjnie, jak ma to miejsce w przypadku fitnessu. Trzeba jednak przyznać, że to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy łatwo się nudzą lub szybko się zniechęcają. Nawet najbardziej oporna osoba jest w stanie opanować podstawy i czerpać satysfakcję z tego jak ciało współgra z muzyką. Niekiedy kwestią pozostaje jedynie wybór odpowiedniego rodzaju tańca, który mamy ćwiczyć.

taniec czy fitness

Aktywność fizyczna najważniejsza

Niezależnie od tego jaki gatunek wybierzemy, zawsze będzie się to wiązało z aktywnością fizyczną i spalaniem tkanki tłuszczowej. Wiele zależy jednak od czasu, jaki poświęcimy na tą aktywność. Jako że taniec wymaga zazwyczaj przynajmniej lekkiej rozgrzewki, a w przypadku niektórych gatunków, zwłaszcza o pochodzeniu latynoskim, również rozciągania, trzeba mu poświęcić odrobinę więcej czasu. Jeżeli mogłoby to być 2-3 razy w tygodniu po 1,5 godziny, to możemy chyba mówić o optymalnym czasie dla osoby, która chce zadbać o swoją sylwetkę.

Decyzja taniec czy fitness

Aby podjąć decyzję dotyczącą wyboru formy aktywności, trzeba odpowiedzeniu sobie na pytania:

  • czy jestem osobą wystarczająco zmotywowaną, by regularnie ćwiczyć w klubie fitness?
  • czy lubię wyzwania i rywalizację?
  • czy zależy mi na jak najlepszym efekcie w krótkim czasie?

Jeżeli odpowiesz na nie twierdząco, warto wybrać fitness. W przeciwnym razie taniec może być o wiele ciekawszy i inspirujący. Zawsze można też pomyśleć o zajęciach łączących taniec i gimnastykę, takich jak zumba.

ZOSTAW KOMENTARZ