Jak przygotować się do biegania zimą?

Wiele osób rezygnuje z biegania w porze zimowej, wymawiając się złą pogodą na trening na świeżym powietrzu. Tymczasem pogoda nie musi być przeszkodą, jeżeli tylko wiemy jak przygotować się do biegania zimą.

Jogging, czyli bieganie, jest najczęściej uprawianym sportem. I zdecydowanie jest to możliwe także chłodną porą, należy tylko pamiętać o kilku sprawach, zanim zabierzemy się do treningu.

Odzież sportowa do biegania zimą

Gdy na dworze mróz, można się skutecznie zniechęcić do tego, aby wyjść pobiegać. Minusowa temperatura sprzyja przeziębieniom, a przegrzanie ciała może przyspieszyć rozwój infekcji.

Nie jest to do końca prawdą, a bieganie podczas mrozu nie musi być wcale niebezpieczne, ani uciążliwe. Wystarczy pamiętać o dobraniu odpowiedniej odzieży. Garderoba do biegania zimą powinna być ciepła, ale nie za ciepła. Warto pamiętać o czapce, ponieważ głowa jest najbardziej narażona na szkodliwe czynniki atmosferyczne, dlatego należy zapewnić jej odpowiednią ochronę.

Kurtka przeciwdeszczowa, z ciepłego, ale przepuszczalnego materiału. W wielu sklepach z odzieżą sportową można spotkać specjalnie przystosowane do biegania w niskich temperaturach bluzy lub kurtki, które zapewnią przyjemny komfort, a jednocześnie zapobiegną przegrzaniu ciała.

jak przygotować się do biegania zimą

Wiadomo, że podczas biegania może nam się zrobić gorąco i będziemy mieli ochotę się rozebrać, jednak przy ujemnych temperaturach na dworze, na pewno okaże się to złym pomysłem. Znacznie lepiej nieco zmniejszyć tempo biegu i wyrównać oddech, dzięki czemu gorąco ustąpi, a my będziemy mogli kontynuować bieganie.

W przypadku bardzo niskich temperatur dobrym dodatkiem będą także rękawiczki, które mają chronić dłonie przez przemarznięciem.

Dobór odpowiedniej odzieży z pewnością pozwoli wszystkim na komfortowe i efektywne bieganie nawet przy niskich temperaturach.

Obuwie do biegania zimą

Każde buty do biegania muszą posiadać odpowiednią podeszwę. Cienkie trampki, nawet latem, nie nadają się do uprawiania tego typu sportu.
Czy obuwie zimowe powinno różnić się od tego, wykorzystywanego podczas biegania latem?
Raczej nie jest to konieczne. Jeżeli posiadamy dobrej jakości buty do biegania o odpowiedniej podeszwie, na pewno sprawdzą się one także podczas niższych temperatur. Nie warto wykorzystywać butów ocieplanych, ponieważ, w trakcie biegania, stopy ciągle pozostają w ruchu i doskonale rozgrzeją się nawet w zwykłych, sportowych butach.

O butach do biegania można powiedzieć wiele. Każdy, kto miał do czynienia z tym sportem zdaje sobie sprawę, że odpowiednie obuwie to chyba najważniejszy element, zarówno zimą jak i latem. W chłodnej porze niezwykle istotna jest mocna, gumowa podeszwa, ponieważ bardzo często zdarza się, że grunt jest mokry lub śliski. Spód z dobrego tworzywa skutecznie ochroni nas przed upadkiem na wilgotnej powierzchni.

Skoro już wiemy jak przygotować się do biegania zimą, zastanówmy się gdzie najlepiej to robić.

jak przygotować się do biegania zimą

Gdzie biegać zimą?

O ile latem właściwie każda powierzchnia nadaje się do biegania, o tyle zimą należy odpowiednio wybrać miejsce do tego celu. Bieganie po lesie lub parku może być uciążliwe, gdyż ziemia jest mokra i ciężka. Na takiej powierzchni bardzo łatwo się potknąć, co może skończyć się niechcianą kontuzją.
W większości miejscowości znaleźć można tereny specjalnie przystosowane do biegania, także w okresie jesienno-zimowym. Są to często bieżnie na stadionach, gdzie grunt zawsze jest równy i prosty. Oczywiście i tutaj należy spodziewać się tego, że powierzchnia może być śliska, ale na pewno unikniemy nagłych niespodzianek w postaci zapadającej się ziemi lub wystających korzeni drzew.

Jak widać bieganie zimą może być równie przyjemne jak latem, jeżeli tylko odpowiednio się do niego przygotujemy.
Dobrze dobrana odzież oraz zabezpieczenie głowy przed chłodem pozwolą na skuteczne bieganie w każdych warunkach. Warto oczywiście pamiętać również o spożywaniu dużej ilości witamin, które mają poprawić naszą odporność.
Dobranie obuwia oraz wybranie odpowiedniego miejsca do biegania zapewnią komfort i pozwolą uniknąć ewentualnych kontuzji.

Dla chcącego nic trudnego, a zła pogoda na pewno nie jest wystarczającą wymówką do tego, aby w okresie zimowym rezygnować z regularnego biegania.

Jak przygotować się do biegania zimą

ZOSTAW KOMENTARZ