Czy produkty light są zdrowe?

Odchudzanie stało się już nie tylko sposobem na życie w trosce o zdrowie i szczupłą sylwetkę, ale także modą. Do niedawna odchudzały się głównie kobiety, które naturalnie gromadzą więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Aktualnie trend ten dotyczy obu płci.
Każdy, kto myśli o rozpoczęciu diety, powinien wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby w efekcie nie przynieść swojemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Warto więc zastanowić się czy produkty light są zdrowe.

Produkty light. Czy rzeczywiście takie lekkie?

Na sklepowych półkach znaleźć można całe mnóstwo produktów oznaczonych etykietą „Light”. W ogólnym rozumowaniu, powinny więc one zawierać mniej kalorii i być doskonałym elementem codziennej diety odchudzającej. W praktyce jednak może okazać się zupełnie inaczej, dlatego warto uważnie czytać etykiety. Pozwoli to sprawdzić co właściwie się w danym produkcie znajduje.

Smutną prawdą jest, że produkty „light” nie zawsze są zdrowe. Bardzo często mniejsza wartość energetyczna wiąże się z wprowadzaniem do produktu niezdrowych substancji, które, owszem, mają mniej kalorii, jednak mogą okazać się szkodliwe dla zdrowia.

czy produkty light są zdrowe

Zawartość produktów light

Powszechne jest stosowanie aspartamu – słodziku, który ma nadawać odpowiedni słodki smak i jest znacznie mniej kaloryczny niż cukier. Jest to jednak związek chemiczny, który nie dostarcza nam żadnych witamin, a jego działanie może być niekorzystne dla naszego organizmu.
Warto także wiedzieć, że produkty o mniejszej zawartości tłuszczu, często są po prostu wypełniane wodą lub innymi sztucznymi substancjami. Takie substancje mają dodać wartości smakowych przy jednoczesnym obniżeniu ilości kalorii.

Wiadomo, że każdy chciałby się odchudzać, ale nikt nie chce spożywać produktów niesmacznych, dlatego towary „light” muszą zawierać tzw. „poprawiacze smaku”, które są zamiennikami innych elementów, zapewniających dobry smak. Pytanie “czy produkty light są zdrowe” powinien zadać sobie każdy, kto sięga po nie na pułkach sklepowych.

Wartości odżywcze w produktach light

Aby utrzymać prawidłowe zdrowie, musimy pamiętać o dostarczaniu naszemu organizmowi odpowiednich witamin.
Produkty „Light” bardzo często są pozbawione najważniejszych związków, które są niezbędne dla naszego dobrego funkcjonowania. Towary takie są wyjałowione, zawierają substancje sztuczne, które nie posiadają witamin, zawartych naturalnie w tłuszczach oraz niektórych cukrach.

Witaminy z grupy A, D,E i K bardzo często występują właśnie w tłuszczach, które niekoniecznie muszą okazać się niezdrowe dla naszego organizmu. Wszystko należy spożywać z umiarem, a odchudzanie powinno rozpocząć się od czytania etykiet poszczególnych produktów, a wtedy okaże się czy produkty light są zdrowe, co naprawdę warto jeść i pić.

Niestety większość produktów „Light” jest sztucznie ulepszana po to, aby towar po prostu się sprzedał. Wiele możemy usłyszeć na temat tego, jak skutecznie schudnąć, stosując odpowiednią dietę, zawierającą artykuły spożywcze „light” jednak nie warto ufać temu, co usłyszymy w reklamie, której głównym celem jest wypromowanie danego produktu.

czy produkty light są zdrowe

Odchudzanie z głową – czy to takie trudne?

Jak więc skutecznie się odchudzić, skoro produkty „Light” stają nagle pod znakiem zapytania? Przede wszystkim warto zapytać o radę doświadczonego dietetyka, który posiada wiedzę na temat tego, jakie wartości odżywcze są dla nas niezbędne.
Pamiętajmy także o czytaniu etykiet każdego produktu, aby sprawdzić czy obniżona wartość kaloryczna nie jest skutkiem wykorzystania substancji chemicznych, szkodliwych dla zdrowia.

Nic nie zastąpi produktów naturalnych, które, nawet posiadając większą ilość kalorii, znacznie lepiej działają i dodają nam więcej energii. Odchudzanie nie powinno polegać jedynie na tym, aby jeść to co jest oznaczone jako “light”, ale przede wszystkim, aby jeść świadomie, ponieważ to, co posiada mniejszą wartość energetyczną, nie zawsze okazuje się być najkorzystniejsze dla naszego ciała.

Ślepe ufanie etykietom z hasłem „Light” nie jest dobrym pomysłem, ponieważ kategoria ta tak naprawdę nie podlega szczególnej kontroli, która miałaby określić, czy dany produkt jest zdrowy. Oznacza to tylko, że posiada on obniżoną wartość kaloryczną, nie mówi nic natomiast o jego wartości odżywczej.

Aby efekty odchudzania pozostały na dłużej, należy odchudzać się z głową. Przede wszystkim trzeba dbać o własne zdrowie i zapewnić sobie jak najwięcej niezbędnych witamin, które możemy znaleźć w zdrowym pożywieniu.

ZOSTAW KOMENTARZ